Viskas, ką reikia žinoti apie vitaminą A

Viskas, ką reikia žinoti apie vitaminą A

Supažindinimas su vitaminu A

Vitaminas A yra labai svarbus vitaminas augimui ir vystymuisi, ląstelių atpažinimui, regėjimui, imuninei funkcijai ir dauginimuisi. Tai galingas antioksidantas ir turi įtakos genų ekspresijai, taigi ir fenotipui. Jis taip pat padeda tinkamai veikti širdžiai, plaučiams, inkstams ir kitiems organams.

Terminas „vitaminas A“ skamba taip, lyg egzistuoja tik viena specifinė maistinė medžiaga, vadinama „vitaminu A“, bet taip nėra. Vitaminas A yra plati susijusių maistinių medžiagų grupė. Kiekvienas iš jų yra naudingas mūsų sveikatai, tačiau jų nauda skirtinga. 

Su vitaminu A susijusios maistinės medžiagos h3>

Retinoidai

 (randami gyvūniniuose produktuose)

Karotenoidai (randami augaliniame maiste)

Retinolis

Karotenai

Ksantofilai

Tinklainė span>

Alfa karotinas*

Astaksantinas

Retinoinė rūgštis

Beta karotinas*

Beta kriptoksantinas*

Retinilo esteriai

Gama karotinas*

kantaksantinas

Delta-karotinas

Fukoksantinas

Epsilon-karotinas

Liuteinas

Zeta-karotinas

Neoksantinas

Violaksantinas

Zeaksantinas

* Nurijus šias karotinoidines vitamino A formas organizmas gali paversti retinoidinėmis formomis, kai nustato. src='https://blog.biotus.lt/media/retinoidy--odna-iz -form-vitamina-a.jpg' alt='Retinoidai yra vitamino A forma, randama gyvūniniuose produktuose'>

Kaip matote iš aukščiau esančios lentelės, yra dvi pagrindinės vitamino A formos: retinoidai (randami gyvūniniame maiste) ir karotinoidai (randami augaliniame maiste). 

Šios dvi formos skiriasi ne tik chemiškai, bet ir skirtingai veikia mūsų kūnas. Yra keletas  imuninį, priešuždegiminį, genetinį ir reprodukcinį vitamino A poveikį, kurį gali turėti tik retinoidinės vitamino formos, palaikyti sveiką nėštumą, vaiko vystymąsi ir augimą, naktinį matymą, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir atsparumą infekcinėms ligoms. Net jei nepatenkame į nė vieną iš šių kategorijų, bet kuriuo atveju vitamino A paros dozė yra gyvybiškai svarbi kiekvienam iš mūsų. 

Karotinoidai  ;

Karotenoidai Vitamino A formos turi unikalų poveikį žmogaus organizmui .</span></p><p><span style=Pagrindinė vitamino A karotenoidinių formų funkcija yra turi antioksidacinį ir priešuždegiminį poveikį. 

Kai kurie karotenoidai atlieka ypatingą vaidmenį mūsų organizme. Pavyzdžiui, vieninteliai karotinoidai, randami žmogaus tinklainėje, yra ksantofilai liuteinas ir zeaksantinas. Todėl visiems, kuriems rūpi regėjimo palaikymas ir gerinimas (pavyzdžiui, susiję su su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos prevencija), būtina užtikrinti pakankamą liuteinas ir zeaksantinas organizme . 

Žmogaus organizme vitamino A karotinoidinės formos gali būti efektyviai paverčiamos į retinoidines formas. Pavyzdžiui, alfa karotinas, beta karotinas ir beta kriptoksantinas yra trys vitamino A karotenoidinės formos, kurias mūsų organizmas tam tikromis sąlygomis gali paversti retinoidinėmis formomis.

Karotinoidų pavertimas retinoidais

Kai kurie karotinoidinės vitamino A formos gali virsti retinoidinėmis formomis

Frazė "tam tikromis sąlygomis" reiškia, kad yra daug veiksniai, turintys įtakos karotinoidų formų virsmui vitaminas A į retinoidines formas:

Tarkime, kad stengiatės valgyti mažiau gyvulinės kilmės produktų ir iš augalinio maisto, kuriame yra daug karotino, gauti daugiau vitamino A retinoidinių formų. Tačiau jei turite vieną ar daugiau iš šių neigiamų veiksnių, jūsų kūnas negalės karotinoidų paversti retinoidais. 

Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją, kad šis ištirtų šias priežastis ir sumažintų jų poveikį. Gydytojas gali padėti pagerinti virškinimą, sumažinti vaistų poveikį, sumažinti cheminį toksiškumą, subalansuoti vitamino A ir D dozes. 

Du papildomi lankytini objektai: 

 1. Jei jūsų organizmas sugeba efektyviai karotenoidus paversti retinoidais, beta karotinu yra geriausias pasirinkimas.. Palyginti su alfa karotenu ar beta kriptoksantinu, norint sukurti tokį patį retinolio kiekį, reikia pusės beta karotino kiekio. 
 2. Jei neturite neigiamų veiksnių, trukdančių karotinoidus paversti retinoidais, tai turi nemažai privalumų. Užuot vartojęs daug retinolio iš maisto, jūsų kūnas savarankiškai reguliuos karotinoidų ir retinoidų kiekį, nustatydamas optimalų vieno iš jų virsmo kitu laipsnį. 

Kaip vitaminas A veikia mūsų sveikatą? 

Vitaminas A turi gyvybiškai svarbų poveikį imuninei sistemai, regėjimui, reprodukcinei funkcijai.

Retinoidų formos

Retinoidinės vitamino A formos ne tik veikia žmogaus regėjimą, bet ir dalyvauja įvairiuose fiziologiniuose mūsų organizmo procesuose:

Maiste vitamino A retinoidinės formos dažniausiai atsiranda kaip retinilo esteriai. Kūnas paprastai gali paversti šiuos retinilo esterius į metaboliškai aktyvias vitamino A formas, įskaitant retinolį, tinklainę ir retinoinę rūgštį.

Vitaminas A ir regėjimo palaikymas

Vizija yra viena iš pagrindinių vitamino A funkcijų Vitaminas A yra gyvybiškai svarbus už regėjimo išsaugojimą ir palaikymą. Jis dalyvauja paverčiant į akis patenkančią šviesą elektriniu signalu, kuris vėliau siunčiamas į smegenis. 

Vienas pirmieji vitamino A trūkumo simptomai gali būti naktinis aklumas, žinomas kaip nyktalopija. Vitaminas yra pagrindinė & nbsp; pigmentas rodopsinas. Rodopsinas randamas akies tinklainėje ir yra itin jautrus šviesai. Žmonės su naktiniu aklu vis dar gali normaliai matyti dieną, tačiau tamsoje regėjimas pablogėja, nes jų akys bando pagauti šviesą žemesniame lygyje. Be naktinio aklumo prevencijos, pakankamas beta karotino kiekis gali padėti sulėtinti regėjimo pablogėjimą, kuris dažnai atsiranda su amžiumi. 

Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija yra pagrindinė aklumo priežastis daugelyje šalių. Nors tiksli jo priežastis nežinoma, manoma, kad tai yra tinklainės ląstelių pažeidimo, kurį sukelia oksidacinis stresas, rezultatas. Su amžiumi susijusių akių ligų tyrimas parodė, kad vyresniems nei 50 metų žmonėms kai kurie regėjimą mažinantys antioksidantai (įskaitant beta karotiną) sumažina progresuojančios geltonosios dėmės degeneracijos riziką 25 %.

/ p>

Vitamino A vaidmuo palaikant imuninę sistemą

Žmogaus organizme vitaminas A atlieka pagrindinį vaidmenį palaikant imuninę sistemąVitaminas A atlieka pagrindinį vaidmenį palaikant mūsų organizmo imunines ir priešuždegimines funkcijas. 

Pavyzdžiui, mūsų virškinamąjį traktą kasdien gali paveikti nepageidaujamos medžiagos ir mikroorganizmai (pavyzdžiui, pesticidų likučiai maistas ar tam tikros bakterijų rūšys).  Kad padėtų neutralizuoti nepageidaujamas bakterijas ir kitus mikroorganizmus, mūsų imuninė sistema gali gaminti ir išskirti antikūnus, kurie gali blokuoti arba slopinti jų veiklą. 

Naujausi tyrimai parodė, kad Vitaminas A vaidina pagrindinį vaidmenį šiuose gynybiniuose procesuose. Mokslininkai nustatė, kad T-limfocitai ir B-limfocitai (pagrindinės imunologinės sistemos ląstelės) negali būti tinkamai susintetinti be vitamino A, o imuninis atsakas negali būti veiksmingai suaktyvintas be vitamino A. Įdomu tai, kad kai tik mūsų organizmas suaktyvina bet kokį uždegiminį procesą , mūsų ląstelės taip pat pradeda didinti vitamino A pavertimą retinolio pavidalu į antrąją formą, vadinamą retino rūgštimi. Šiai konversijai reikalingas dviejų fermentų (alkoholio dehidrogenazės ir retinaldehido dehidrogenazės) dalyvavimas. Manoma, kad mūsų ląstelių nesugebėjimas atlikti šio vitamino A pavertimo iš retinolio formos į retinoinę rūgštį yra rizikos veiksnys, padidinantis jautrumą infekcijai ir prastas atsakas į vakcinaciją. Mokslininkai mano, kad vitaminas A gali būti vienodai svarbus mūsų imuninei ir priešuždegiminėms sistemoms, kuriose mūsų ląstelės negali tapti pernelyg reaktyvios. 

Taip pat manoma, kad kai kurie maisto alergijos aspektai gali atsirasti dėl per didelio mūsų imuninės sistemos reakcijos į maisto baltymus. Todėl optimalus vitamino A suvartojimas gali būti svarbus siekiant sumažinti kai kurių rūšių alergijų maistui riziką. 

Vitaminas A ir ląstelių augimas palaiko 

Vitaminas A dalyvauja ląstelių augime ir vystymesi 

Vitaminas A būtinas normaliam ląstelių augimui ir vystymuisi. 

Retinoinė rūgštis, pavyzdžiui, reikalingas daugelio glikoproteinų, kontroliuojančių ląstelių adheziją (ląstelių gebėjimą prisijungti viena prie kitos, sintezei. Kaip minėta aukščiau, sintezei). Retino rūgštis gali būti susintetinta mūsų ląstelėse iš maiste esančių retinilo esterių, o tam, kad ši sintezė vyktų, reikalingi du fermentai (alkoholis hidrogenazė ir retinaldehido dehidrogenazė). Mokslininkai aktyviai tiria ryšį tarp šios fermentų sistemos ir ląstelių augimo ir mano, kad retinoinės rūgšties sintezės problemos gali būti esminis dalykas norint suprasti įvairias problemas, susijusias su žmogaus augimu ir vystymusi.

Retinoidų rūgštis dalyvauja hematopoezės procese ( raudonųjų kraujo kūnelių gamyba mūsų kaulų čiulpuose).  

Vitaminas A – dar keletas privalumų

 • Vitaminas A yra būtinas vyrų ir moterų reprodukcijos procesams. Taip pat aktyviai dalyvauja spermatogenezėje (spermatozoidų gamyboje).
 • Vitaminas A yra svarbus kaulų metabolizmo komponentas.
 • Vienoje iš studijų genetikos srityje ištirtas ir patvirtintas vitamino A (retinoinės rūgšties pavidalo) vaidmuo reguliuojant genetinius įvykius.Vitamino A karotinoidinių formų vaidmuo žmogaus organizme

Karotinoidai vaidina svarbų vaidmenį vaidmuo antioksidaciniuose ir imuniniuose procesuose žmogaus organizme

vitamino A trūkumo prevencija

 Iki XX amžiaus pabaigos apie karotinoidų funkcijas buvo kalbama tik apie jų gebėjimą veikti taip pat, kaip ir retinoidai. 

Iš daugiau nei 600 karotinoidų, esančių augaliniame maiste, tik trys karotenoidai 

 • beta-karotinas
 • alfa-karotinas 
 • beta-kriptoksantinas

buvo paženklinti kaip "provitamino A" karotenoidai, kuriuos organizmas (tam tikromis aplinkybėmis) gali paversti retinoidais. Šių trijų karotenoidų suvartojimas vis dar laikomas itin svarbiu, siekiant išvengti vitamino A trūkumo jo retinoidų pavidalu. 

Antioksidacinis, priešuždegiminis ir imuninis aktyvumas 

Pastaraisiais metais karotenoidai susilaukė daug mokslininkų dėmesio kaip galimi priešvėžiniai ir senėjimą stabdantys junginiai. Šios galimos karotinoidų funkcijos yra glaudžiai susijusios su jų antioksidacine ir priešuždegimine veikla. Svarbu pažymėti, kad beveik visi karotenoidai turi antioksidacinį ir priešuždegiminį poveikį.

Tinkamo tarpląstelinio ryšio skatinimas 

 Be antioksidacinio ir imunostimuliuojančio aktyvumo karotenoidai parodė gebėjimą skatinti tarpląstelinį ryšį. Dabar mokslininkai mano, kad ryšio tarp ląstelių sutrikimas gali būti viena iš ląstelių peraugimo (būklė, kuri galiausiai sukelia vėžį) priežasčių. 

Skatindami tinkamą ląstelių ryšį, karotenoidai gali atlikti tiesioginį vėžio prevencijos vaidmenį. 

Taip pat manoma, kad karotinoidai vaidina svarbų vaidmenį moterų reprodukcinėje funkcijoje. Nors tiksli karotinoidų funkcija moterų reprodukcijoje dar nenustatyta, žinoma, kad geltonkūnyje yra labai daug beta karotino, o tai rodo, kad ši maistinė medžiaga vaidina svarbų vaidmenį dauginimosi procesuose.

Vitamino A sąveika su kitomis maistinėmis medžiagomis 

Vitaminas A aktyviai dalyvauja vitamino D metabolizme

Vitamino A ir kitų vitaminų bei mikroelementų sąveika

 1. Vitamino A transportavimas ir naudojimas priklauso nuo kelių vitaminą A surišančių baltymų. baltymų, baltymų trūkumas gali sukelti ir vitamino A trūkumą. 
 2. Pakankamas su maistu gaunamų riebalų ir cinko kiekis taip pat labai svarbus vitamino A įsisavinimui ir panaudojimui. 
 3. Geležies stokos anemija ir žemas hemoglobino kiekis yra susiję su mažu vitamino A kiekiu. Atrodo, kad vitaminas A padeda mobilizuoti geležį, kad ji įsijungtų į raudonuosius kraujo kūnelius.
 4. Selenas dalyvauja antioksidacinėje veikloje, todėl gali būti laikomas sinergetiniu (tai yra, sąveikaujant vienas kito stiprinančiu) su vitaminu A. vitaminas A ir selenas turi panašų poveikį slopindami vėžinių ląstelių susidarymą.
 5. Kalcis yra gyvybiškai svarbus kaulų sveikatai, o kai kurie tyrimai su žmonėmis ir gyvūnais rodo, kad per didelis vitamino A vartojimas gali turėti neigiamą poveikį. Pavyzdžiui, mažas ir didelis vitamino A kiekis kraujyje buvo susijęs su vyresnio amžiaus žmonėms padidėjusi šlaunikaulio lūžių rizika. Be to, eksperimentai su pelėmis parodė,, kad vitamino A perdozavimas sukelia kaulų masės sumažėjimas.

Vitaminai, sinergiški su vitaminu A

 • Vitaminas E laikomas sinergišku su vitaminu A dėl savo antioksidacinio aktyvumo, todėl vitaminas A veikia švelniau.
 • Manoma, kad vitaminas C taip pat veikia kaip antioksidantas, skatinantis vitamino A atsargas kepenyse. Tyrimai parodė, kad vitaminas A turi įtakos kepenų sintezei. askorbo rūgštis.
 • Bet kokia maistinė medžiaga, pasižyminti antioksidaciniu aktyvumu, gali būti laikoma sinergija su vitaminu A.
 • Dėl sinerginio poveikio mineraliniam cinkui vitaminas B6 gali būti laikomas sinergetišku su vitaminu A.
 • Be to, B grupės vitaminai, tokie kaip vitaminas B1, B2, B3 ir B5, buvo konkrečiai apibūdinti kaip vitamino A sinergikliai.
 • Vitaminai A antagonistai

  • Vitaminai D ir A dažnai laikomi sinergiškais ir dažnai vartojami kartu, kad papildytų vienas kitą. Tačiau norint sumažinti toksinį hipervitaminozės D poveikį, gali būti rekomenduojamas vitaminas A. Vitaminai A ir D organizme sąveikauja įvairiais būdais. Tačiau taip pat gali būti, kad per didelis vitamino A vartojimas gali sutrikdyti organizmo reakciją į vitaminą D.
  • Apskritai riebaluose tirpūs vitaminai dažnai konkuruoja dėl įsisavinimo ir transportavimo. Todėl antagonistais galima laikyti visą riebaluose tirpių vitaminų šeimą.  
  • Kaulų metabolizmas taip pat rodo priešpriešą tarp vitaminų A ir D. Vitaminas D padidina kalcio pasisavinimą ir susilaikymą, o vitamino A perteklius sukelia rezorbciją (t. y. išplovimą). kalcio patekimas iš kaulo į kraują) kaulą ir jo nukalkinimą.
  • Kiti vitaminai, galintys antagonizuoti vitaminą A, yra vitaminai B1, B12, B6 ir K. Jų veikimo mechanizmai nėra visiškai suprantami, bet tikriausiai jie neigiamai veikia vitaminą A, kai vitamino A suvartojimas arba kepenys yra labai mažos. 
  • Vitaminas A dažnai konkuruoja su vitaminais D ir K2, o tyrimai rodo, kad didesnis vitamino A kiekis yra susijęs su mažesniu kaulų tankiu
  Vitamino A trūkumo požymiai

  Vitamino A trūkumas neigiamai veikia odą, regėjimą, reprodukcinę funkciją.  ;

  Šiandien didžiulis vitamino A trūkumas dažniausiai pasireiškia neišsivysčiusiose šalyse. Taip pat yra keletas veiksnių, kurie trukdo normaliam virškinimui ir gali sukelti vitamino A malabsorbciją:

  • celiakija
  • Krono liga
  • kepenų cirozė
  • alkoholizmas
  • cistinė fibrozė
  • giardiazė 
  • kasos ligos
  • Tulžies nutekėjimo iš kepenų ir tulžies pūslės į žarnyną kliūtis.

  Žmonėms, turintiems mitybos apribojimų (pvz., dėl skurdo ar įvairių savęs apribojimų), taip pat gali kilti pavojus. 

  Vitamino A trūkumo simptomai

  Lengvos formos vitamino A trūkumas gali nesukelti jokių simptomų. Tačiau net ir minimalus vitamino A trūkumas gali sukelti reguliarų nuovargį. 

  Vitamino A trūkumas gali būti tiek lengvas, tiek sunkus. priežastis: 

  • infekcijos, įskaitant gerklės ir krūtinės ląstos infekcijas
  • gastroenteritas
  • Stuntingas ir kaulų vystymasis vaikams ir paaugliams
  • Nevaisingumas
  • persileidimas

  Sunkesnės vitamino A trūkumo formos taip pat gali sukelti: 

  regėjimo sutrikimus

  • Prastas matymas tamsoje (naktinis aklumas)
  • Akių paviršiuje esančios ragenos išplonėjimas ir išopėjimas (keratomalacia). Akies paviršiaus junginės ir ragenos sausumas (kseroftalmija)
  • Ovalios, trikampės arba netaisyklingos putplasčio dėmės ant akių baltymų (vadinamosios Bito dėmės)
  • Ragenos perforacija. 
  • Sunkus regėjimo sutrikimas (dėl tinklainės pažeidimo) užpakalinėje akies dalyje. 

  Odos ir plaukų problemos 

  • Sausa oda 
  • Sausi plaukai 
  • Niežtintis 

  Kiek Vitaminas Ar mums jo reikia? 

  Optimalią vitamino A dozę turėtų nustatyti gydytojas. Tai priklauso nuo daugelio veiksnių , pvz., jūsų amžius , lytis, sveikatos būklė, gyvenimo aplinkybės, mitybos sistemos. 

  Pateiksime rekomenduojamos vitamino A dozės pagal Nacionalinius sveikatos institutus (JAV):

  Kūdikiams 

  • 0–6 mėn.: 400 mcg per dieną (mcg per dieną) 
  • 7–12 mėnesių: 500 mcg per dieną 

  Vaikai 

  • 1–3 metų: 300 mcg per dieną 
  • 4–8 metų: 400 mcg per dieną 
  • 9–13 metų: 600 mcg per dieną 

  Paaugliai ir suaugusieji 

  • 14 metų ir vyresni vyrai: 900 mikrogramų per dieną 
  • 14 metų ir vyresnės moterys: 700 mcg per dieną 

  - 770 mcg nėštumo metu 

  - 1300 mcg žindymo laikotarpiu  Vitamino A perdozavimas

  Per didelis vitamino A vartojimas gali būti toksiškas

  Per didelis vitamino A vartojimas gali būti toksiškas. 

  Perdozavimo požymiai: 

 • odos pokyčiai, tokie kaip pageltimas, skilinėjimas, niežėjimas ir padidėjęs jautrumas saulės šviesai
 • regėjimo pokyčiai 
 • trapūs nagai 
 • plaukų pokyčiai (plaukų slinkimas, riebūs plaukai)
 • kaulų skausmas 
 • vėmimas
 • galvos svaigimas
 • galvos skausmas ir pykinimas 
 • sunku priaugti svorio ir sumažėjęs apetitas 
 • dantenų liga 
 • dirglumas 
 • nuovargis, mieguistumas ir susilpnėjusi koncentracija 
 • kepenų liga
 • Nėščios moterys neturėtų viršyti rekomenduojamos dozės, nes tai gali neigiamai paveikti vaisiaus vystymąsi. 

  Автор:
  Штатный сотрудник
  2021 m. kovo 7 d.
  Turinys
  • Karotinoidai  ;
  • Kaip vitaminas A veikia mūsų sveikatą?
  • Vitamino A sąveika su kitomis maistinėmis medžiagomis
  Atsakomybės neigimas

  Šis tinklaraštis nėra skirtas diagnozei, gydymui ar medicininėms konsultacijoms teikti. Informacija šiame tinklaraštyje pateikiama tik informaciniais tikslais. Dėl bet kokių medicininių ir su sveikata susijusių diagnozių ir gydymo kreipkitės į savo gydytoją. Šiame tinklaraštyje pateikta informacija neturėtų būti laikoma pasikonsultavimo su gydytoju pakaitalu. Šio tinklaraščio straipsniuose pateikti teiginiai apie konkrečius produktus nėra patvirtinami dėl ligų gydymo, diagnozavimo ar prevencijos.

  Ar jums patiko šis įrašas?
  0
  0
  Straipsnio komentarai
  Nėra atsiliepimų
  Pridėkite savo apžvalgą

  Atsiliepimai bus rodomi po moderavimo.